Free website translation
Blog > Komentarze do wpisu
jeż w ogrodzie POMOC cz.II

naszejeze.org

w domu

Jeżom, które wymagają pomocy, należy w ustronnym miejscu w ogrodzie postawić domek dający im schronienie. Konieczne jest także karmienie jeży o stałych porach: o zmierzchu i nocą. Opieka taka jest niezbędna do czasu, gdy jeże będą mogły samodzielnie żyć na wolności. Dlatego też, podczas opieki nie należy bez potrzeby brać ich na ręce, zaś karmę trzeba stawiać dyskretnie - aby żyły jak najbardziej dzikie i bez naszych i jeży oznak przywiązania.

Domek należy ustawić w ogrodzie w miejscu zacisznym lub nawet w szopie - zawsze wejściem oddalonym od cegieł lub ściany o 10 cm, żeby tylko jeże mogły wśliznąć się do wejścia. W ten sposób zabezpieczymy się przed ingerencją psa czy kota. Jeśli ustawimy go w szopie czy podobnym zabudowaniu gospodarczym, należy zapewnićswobodny tam dostęp dla jeży, poprzez stale niedomknięte drzwi, wybitą deskę w ścianie lub drzwiach czy pozostawienie gdzieś szczeliny szerokości 10 cm.

Całą przestrzeń domku (także część korytarza) - aż po dach należy wypełnić połamaną suchą trawą lub suchym sianem. W trawy te najlepiej jest zaopatrzyć się podczas ciepłej i słonecznej pogody.

Przed nadejściem zimy, warto dodatkowo domek docieplić na zimę. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie kilku gałązek przed wejściem i przysypanie domku dużą stertą suchych liści na wysokość min. 50 cm ponad dach domku. Na bokach sterty warto położyć kilka desek dociskających liście i zabezpieczających przed ich rozwiewaniem przez wiatr. Można zastosować też obłożenie ścian i dachu domku warstwą styropianu grubości 5 cm, który trzeba mocować mechanicznie wkrętami z kapturkiem (uważać, aby wkręty nie przebijały ścianek).

W związku z tym, że jeże doskonale się czują w gęstych zaroślach i unikają otwartych przestrzeni, dobrze jest na części powierzchni wydzielonego terenu w ogrodzie ułożyć gałązki - miejscami nawet stos, aby powstał swoisty ruszt (jak na poniższym zdjęciu). W ten sposób, jeże chodząc pod rusztem, nie są z góry widziane przez obcych. Jeśli drapieżnik taki jak kuna się rzuci, musi najpierw narobić sporo hałasu, więc jeż zdąży zwinąć się w kłębek.

jeż o ogrodzie

Domek dla jeża powinien być solidny i zabezpieczony przed deszczem, mrozem i wrogimi zwierzętami. Ścianki domku, najlepiej jest zbudować z desek sosnowych sezonowanych (nie świeżo z tartaku) i nie impregnowanych - grubości 25 mm. Wysokość ścian min. 35 cm. Listewki do zbijania ścianek nalezy przybijać po stronie zewnętrznej. Podłogę i dach domku, najlepiej jest wykonać ze sklejki grubości min. 10 mm.

Dach powinien być otwierany jednostronnie (na zawiasach) i zabezpieczony z boku przed podniesieniem pokrywy przez istotę niepowołaną. Na koniec, trzeba spód podłogi od strony gruntu oraz wierzch dachu, pokryć folią grubości 1 mm, membraną PCV lub papą - najlepiej za pomocą zszywek (takerem).

Całą przestrzeń domku (także część korytarza) - aż po dach należy wypełnić połamaną suchą trawą lub suchym sianem.

Domek nie powinien mieć rozmiarów mniejszych niż podane na rysunku.

projekt domku


Domek w ogrodzie należy ustawić zgodnie z tymi samymi zasadami, jak w kojcu w domu, tj. wejściem od strony jakiejś mocnej przeszkody (mur, murek, zagroda czy pustak betonowy lub kilka cegieł jedna na drugiej). Odległość ściany z wejściem od takiej przeszkody ma wynosić 10 cm (nie mniej i nie więcej). Bezpośrednio przed wejściem trzeba położyć kilka cegieł leżących od siebie o 10 cm tworzących korytarz labiryntowy. Na ten labirynt trzeba położyć kilka desek lub ostatecznie skrzyżowanych dość grubych gałęzi i kilka gałązek z tui. Ta ostrożność dotyczy szczególnie terenów, gdzie żyją psy i inne zwierzęta. Chodzi o to, żeby nie ułatwiać obcym zwierzętom (psy, koty, kuny) wejścia do domku jeża. Zwierzę jak ma przed sobą zakamarki, traci na pewności. Drapieżniki zwykle zostają przed norką czy dziuplą, gdy tylko tam schowa się uciekające zwierzę. Im więcej utrudnień, tym większe bezpieczeństwo jeżom.

Sam domek ustawiamy na ruszcie z desek lub ostatecznie gałązek. Chodzi o to, żeby od spodu nie było stęchlizny i gnicia, zanim przyjdzie zima i potem na wiosnę podczas odwilży. Oczywiście, miejsce na domek musi być położone wyżej niż sąsiedni teren, aby podczas wiosennych roztopów do domku nie wdarła się woda.

Jeśli nie posiadasz ani balkonu, ani ogrdu wtedy domek najlepiej ustawić w nieogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym - jeśli przed pierwszym mrozem osiągnął jeż wagę przynajmniej 600 G. Jeż najprawdopodobnie będzie hibernował, ale do tego czasu trzeba jeża karmić.

Jeśli jeż jest lżejszy, domek należy ustawić w pomieszczeniu o temperaturze +10 do +13 oi zadbać o codzienne karmienie jeża, aż do wiosny - kiedy wiosną temperatura podniesie się do przynajmniej +13 oC, jeża należy przenieść do jego środowiska stałego przebywania. Jeśli nie wiesz dokąd, zgłoś ten problem do nas.

Naturalna kryjówka na zimę

Kryjówkę naturalną należy przygotować w ogrodzie w miejscu ustronnym - jak najdalej od ulicy czy wjazdu auta. Najlepszym miejscem jest strefa ogrodu "dzikiego" i zarośniętego trawami, krzakami lub składowania "odpadów ogrodowych". Nie może to być miejsce podmokłe lub narażone na zalewania podczas wiosennych roztopów.

W miejscu tym dobrze jest położyć luzem kilka większych gałęzi lub starych desek - jako ruszt. Na to połóżmy nieco drobniejszych gałązek i duży pęk (snop) siana lub zerwanych suchych traw. W trawy najlepiej jest zaopatrzyć się wcześniej - podczas ciepłej i słonecznej jesieni. Najlepsze są miękkie wierzchy dzikich traw, które o tej porze wyróżniają się jasnożółtym kolorem, gdyż są po prostu uschnięte. Na to wszystko, wysypmy kilka taczek suchych liści, aby wierzchołek sterty sięgał przynajmniej 1 metr nad ziemią. Dla lepszego efektu, warto na wierzch sterty rozłożyć kawałek folii, dla zabezpieczenia przed wsiąkaniem wody w stertę i jej gnicia.

Uwaga: Folia nie powinna obejmować całej sterty, a jedynie wierzch - jak parasol, gdyż musi być zapewniony ruch powietrza po bokach sterty. W celu zabezpieczenia folii przed zerwaniem przez wiatr, należy wokół sterty docisnąć ją kilkoma deskami - jak pokazuje to poniższy rysunek (domek w przekroju).

naturalne schronienie dla jeża na zimę

te i wiele innych inf na: www.naszejeze.org

czwartek, 18 listopada 2010, iffonica

Polecane wpisy

  • czy wiesz że..

    Jeże w Polsce objęte są ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej (wg §2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r.w sprawie gatunków dziko

  • jeż zachodni (Erinaceus europeaus)

    objęty ochroną ścisłą Jeż europejski w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.Zalecana jest także dla niego ochrona czynna. Jeż zachodni , jeż europejski (

  • jeż wschodni (Erinaceus roumanicus)

    zdjęcie zaporzyczone z internetu objęty ochroną ścisłą Jeż wschodni ( Erinaceus roumanicus ) - gatunek ssakaz rzędu o wadożernych, uważany początkowo za podga

TrackBack
TrackBack URL wpisu: